top of page
Özgür2022-1_edited.jpg

Fotograf Galerisi

A.Özgür Karagülle Kimdir?
 

12 Ekim 1978’de İstanbul’da doğdum. İlkokulu Özel Yıldız Koleji İlkokulu’nda okuduktan sonra 1989 yılında Hazırlık sınıfı öğrencisi olarak girdiğim  Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’ni 1996 yılında bitirerek orta öğrenimimi tamamladım.

 

1983 yılında başladığım klasik bale eğitimiyle birlikte, dans, dekor-kostüm tarihi ve müzik eğitimlerimi 1993 yılında tamamlayıp MEB diploması alarak, 1993-2000 yılları arasında bu alanlarda eğitmenlik yaptım. Aynı dönemde yurt içi ve yurt dışında çeşitli defalar sahne alarak ülkemi bu alanlarda temsil ettim.

 

1996 yılında lisans eğitimime başladığım İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni 2000 yılında bitirdim. Bir yıl süreyle İşletme İktisadı Enstitüsü İşletme Ağırlıklı İngilizce Programı’na devam ettikten sonra İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı’nda yüksek lisansa başladım. 2003 yılı Temmuz ayında “Havayolu Taşımacılık Sektöründe Faaliyet Gösteren Yer Hizmeti İşletmelerinde Stratejik Yönetim Modeli Uygulaması” adlı tezimi vererek yüksek lisansımı bitirdim.

 

2003 yılı Eylül’ünde başladığım İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Yönetim ve Organizasyon doktora programını "Taşımacılık Sektöründe Havayolu ve Karayolu İşletmelerinin Karşılıklı Beklentileri ve Bir Entegre Yolcu Taşımacılığı Model Önerisi" adlı tezimle tamamlayarak doktor unvanını aldım.

 

2002 yılında, 2000 yılında kurmuş olduğum İDE Turizm ve Organizasyon adlı şirketimi tasfiye ederek, İşletme Fakültesi içindeyken adım attığım akademik kariyerime, İstanbul Üniversitesi bünyesindeki Ulaştırma ve Lojistik Yüksek Okulu’nun kuruluşunda görev alarak devam ettim. Halen Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi'nde Lojistik Yönetimi Anabilim Dalı'nda doçent doktor olarak akademik kariyerime devam etmekteyim. Yine aynı kurumda 2008-2013 yılları arasında müdür yardımcılığı görevini, 2010-2013 yılları arasında ise ise Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi Anabilim Dalı başkanlığı görevini de yürüttüm. Ayrıca aynı dönemde, 2009-2010 eğitim öğretim döneminde eğitime başlayan İÜ Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri Ön Lisans Programı'nın kuruluşunu gerçekleştirdim. 2009-2014 yılları arasında bu programda program başkanlığını görevini yerine getirdim.

 

Halen İstanbul Üniversitesi öğretim üyeliği ile birlikte çeşitli üniversite ve kurumlarda lojistik, yönetim, strateji, ulaştırma politikası, TZY stratejileri ve havayolu taşımacılığı alanlarında eğitimler vermekte, lojistik sektöründe projeler yapma, şirketlerin yeniden yapılandırılma ve kurumsallaşma projelerinde görev almakta, kamu kurum ve kuruluşlarında yapılan etkinlikler ve çalışmalara katkıda bulunmakta, çeşitli dergilerde köşe yazıları yazmakta ve uzmanlık alanlarıma giren konularda bilirkişilik yapmaktayım.

 

İlgi alanım olan tarih konusunda 2015 - 2020 yılları arasında İstanbul Üniversitesi'ni bitirerek bu alandaki merakımı 2. üniversite diplomamla akademik boyuta taşıdım. Lojistik ve işletmecilik alanıyla tarih alanını birleştirerek çalışmalarıma multi-disipliner bir boyut katmayı hedefliyorum.

2009 yılında hayatımı birleştirdiğim Elif Karagülle ve 2012 yılında dünyaya gelen kızım Ela çekirdek ailemizi oluşturuyor. Yaklaşık 30 yıldır yazları geçirmekte olduğum Ayvalık-Sarımsaklı beldesine son 20 yıldır Gömeç’i de ekleyerek yaz tatillerinin ufak bir bölümünü Ege kıyılarında geçiriyorum.

 

Seyahat etmek ve değişik kültürleri tanımak ilgi alanlarımın başında geliyor. Başta bale, dans ve dekor-kostüm tarihi olmak üzere güzel sanatlar, müzik dinlemek, fotoğraf çekmek ve arkadaşlarımla vakit geçirmek de  iş dışındaki zamanımın geri kalanını kapsıyor.

 

Fenerbahçe Spor Kulübü Kongre Üyeliği, ULAKDER Kurucu Üyeliği, Atatürk Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği, İstanbul Üniversitesi Mezunlar Derneği de aktif olarak üyesi olduğum dernekleri oluşturuyor.

 

bottom of page